Всесвітній тиждень космосу – наймасштабніший щорічний публічний захід, присвячений питанням вивчення космічного простору, проводиться під егідою Комітету ООН з використання космічного простору у мирних цілях. Світовий координатор події — Асоціація Всесвітнього тижня космосу (World Space Week Association).

 

 

Всесвітній тиждень космосу-це відзначення на міжнародному рівні внеску науки і техніки  в поліпшення добробуту людини. У 1999 році Генеральна Асамблея ООН оголосила про щорічне проведення Всесвітнього тижня космосу з 4 по 10 жовтня. Ці дати знаменують дві події:

 • 4 жовтня 1957р.: Запуск першого штучного супутника Землі “Супутник1”, який відкрив шлях для дослідження космосу
 • 10 жовтня 1967р.: Підписання “Угоди про принципи, що визначають діяльність держав у дослідженні та мирному використанні космосу, включаючи Місяць та інші небесні тіла”.

Де і як відзначається Всесвітній тиждень космосу?

Складовими Всесвітнього тижня космосу є освітні та інформаційно-пропагандистські заходи, пов’язані з космосом, організаторами яких в один і той же проміжок часу виступають космічні агентства, аерокосмічні компанії, школи, планетарії, музеї  та астроклуби по всьому світу. Такі синхронізовані заходи на космічну тематику привертають інтерес широкої спільноти та засобів масової інформації. Всесвітній тиждень космосу 2016 досяг рекордних масштабів:

 • Понад 2 700 заходів
 • Заходи у 86 країнах

Загальна аудиторія з 2007р:

 • Понад 2 000 000 відвідувачів
 • Близько 500 000 000 відгуків у ЗМІ

Координатором Всесвітнього тижня космосу виступає Організація Об’єднаних Націй з допомогою Асоціації Всесвітнього тижня космосу. Асоціація керує командою координаторів по всьому світу, які пропагандують відзначення Всесвітнього тижня космосу у своїй країні.

Які цілі має Всесвітній тиждень космосу?

 • Надання унікальної можливості у сфері пропагандистської та просвітницької роботи по темі космосу
 • Просвіта людей по всьому світу відносно переваг, які вони отримують з космосу
 • Заохочення більш інтенсивного використання космосу для сталого економічного розвитку
 • Демонстрація підтримки суспільством космічних програм
 • Зацікавлення молоді наукою, технікою, конструюванням та математикою
 • Сприяння міжнародній співпраці у сфері пропагандистської та просвітницької роботи

 

Історія Всесвітнього тижня космосу

Початок

Асоціація Всесвітнього тижня космосу розпочала свою діяльність у 1980р., як організація, що активно сприяла проведенню “Тижня космосу”- святкування першої висадки людей на Місяці щорічно в липні. Перше святкування у Х’юстоні цього ж року організували Ерні Хільє, Трой Велч, Девід Кох та Деніс Стоун (див. фото зліва направо). У 1981 вони утворили “Національний штаб з проведення Тижня космосу” для організації святкування в Сполучених Штатах на загальнодержавному рівні. До 1999р. Тиждень космосу поширився на 15 країн. Тоді Генеральна Асвмблея ООН проголосила “Всесвітній тиждень космосу”, який має проводитись щорічно з 4 по 10 жвтня. З цього моменту, нова організація – Асоціація Всесвітнього тижня космосу взяла на себе відповідальність по організації заходу за дорученням Організації Об’єднаних Націй.  Перше святкування проголошеного ООН Всесвітнього тижня космосу відбулося у 2000р.

Проголошено ООН

Сьогодні Асоціація Всесвітнього тижня космосу з гордістю надає підтримку ООН в питаннях координування Всесвітнього тижня космосу щорічно з 4 по10 жовтня. Очолює Асоціацію Всесвітнього тижня космосу спеціально уповноважена команда міжнародних співробітників та волонтерів, яка надає допомогу та координує роботу великої мережі волонтерів по всьому світу.    Асоціація також має статус Постійного спостерігача при Комітеті ООН з мирного використання космосу, до якого подається щорічний звіт про результати проведення Всесвітнього тижня космосу.

Теми

Щорічно Рада Директорів Всесвітнього тижня космосу обирає тему для висвітлення якого-небудь питання, що стосується космосу і має загальне звернення до людства.   Ці теми вказують учасникам Всесвітнього тижня космосу на зміст програм. Організаторам заходів пропонується звертатися до обраної теми року при проведенні заходів та дій, що мають на меті привернення уваги.

2016 – Дистанційне зондування Землі -запорука майбутнього

2015 – Відкриття
2014- Космос: Прокладаємо дорогу
2013 – Досліджуючи Марс, відкриваємо Землю
2012 – Космос для безпеки та захисту людства
2011- 50 років польоту людини в космос
2010 – Загадки космосу
2009 – Космос для освіти
2008 – Дослідження Всесвіту
2007-50 років у космосі
2006 – Космос для спасіння життя
2005 – Відкриття та уявлення
2004 –  Космос для стабільного екологобезпечного розвитку
2003 – Космос: горизонт за межами Землі
2002 – Космос та повсякденне життя
2001 – Космос надихає
2000 -Старт космічного тисячоліття